Korduma kippuvad küsimused

Juureravi eriarst eemaldab põletikus oleva või nakatunud pulbi, puhastab hoolikalt ja kujundab hambas olevad juurekanalid, seejärel täidab ja sulgeb juurekanalid. Selleks, et hammast kaitsta ja taastada selle täielik funktsionaalsus, vajab hammas pärast juureravi krooni või muud restauratsiooni. Pärast seda toimib hammas nagu iga teinegi.

Paljude juureravi protseduuride eesmärk on valu leevendamine, mille on põhjustanud pulbi põletik või infektsioon. Tänapäeva tehnika ja valuvaigistitega on protseduurid tehtud patsiendi jaoks võimalikult mugavaks. Esimestel päevadel pärast ravi võib hammas olla tundlik, eriti kui enne ravi esines valu või oli tegemist infektsiooniga. Seda ebamugavustunnet on võimalik leevendada käsimüügi- või retseptiravimitega. Seejuures järgige hoolikalt oma hambaarsti antud juhiseid.

Mittetäielikult taastunud hambal on soodumus mõraneda, sellepärast tuleb esimesel võimalusel pöörduda hambaarsti poole hamba täielikuks restauratsiooniks. Enamik juureravi saanud hambad kestavad sama kaua, kui tavalised. Vahel harva juhtub, et isegi aastaid pärast edukat ravi muutub hammas siiski valulikuks. Sellisel juhul võib järjekordne juureravi hamba päästa.

Uue infektsiooni võib põhjustada trauma, sügav kaaries, lahtine, pragunenud või lekkiv täidis. Mõnel juhul võib juureravi eriarst avastada väga kitsaid ja/või kõveraid kanaleid, mis on jäänud esialgselt ravimata.

Enamik hambaid on võimalik ravida.

Hammast ei saa päästa järgmistel juhtudel:

  • juurekanalid ei ole kättesaadavad
  • juures on tõsine mõra
  • hambal pole adekvaatset luutoetust (hammas on väga liikuv)
  • hammas ei ole taastumisvõimeline.

Siiski tänapäeva arenev tehnoloogia juureravi valdkonnas võimaldab päästa hambaid, mis mõni aasta tagasi oleks tulnud eemaldada. Juhul, kui juureravi on ebaefektiivne, võib mikrokirurgiline juureravi hamba päästa.

Kõige tavalisemat mikrokirurgilist operatsiooni nimetatakse apikoektoomiaks või juuretipu resektsiooniks. Tihti nimetatakse seda ka tsüsti eemaldamiseks. Protseduuri on vaja läbi viia püsiva põletiku või infektsiooni puhul, kui juureravi ei andnud tulemust või kui hamba sisse on asetatud tihvtid ja neid ei ole võimalik kätte saada. Selle protseduuri käigus avatakse ige, et paljastada hambajuur ning seejärel kõrvaldatakse nakatunud kude. Juuretipp eemaldatakse ning kanali sisse asetatakse täidis. Lokaalne anesteetika (kohalik tuimastus) teeb protseduuri mugavaks ja enamik patsiente naasevad oma tavapäraste tegevuste juurde juba järgmisel päeval.

Mõnikord on see kõige lihtsam ja odavam viis hammast päästa.

Kui hamba pulp on kahjustatud või põletikuline, siis ainsaks alternatiiviks juureravile on hamba täielik eemaldamine. Et taastada hamba närimisfunktsioon ning vältida hammaste kaldumist, tuleb hammas asendada silla või implantaadiga. See nõuab operatsiooni või protseduure tervete kõrvalhammastega, mis võib olla kulukam ja aeganõudvam, kui juureravi ja naturaalse hamba taastamine. Ükskõik kui efektiivsed kaasaegsed hambaasendused ka ei oleks, miski pole nii hea kui loomulik hammas.

Protseduuri maksumust mõjutab, kas tegemist on esihamba või tagumise, keerulisema anatoomiaga hambaga. Hind sõltub sellest, kas tegemist on esmakordse või ümberraviga ja kas piisab ainult juureravist või on vajalikud ka lisa kirurgilised protseduurid. Täpsest hinnast informeerime Teid pärast konkreetse olukorraga tutvumist.